Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Bielice

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół Nr XXVI/2022 z sesji Rady Gminy Bielice z dnia 25 lutego 2022r.

Początek sesji – godz. 10.00

Miejsce sesji – sala konferencyjna Urzędu Gminy w  Bielicach

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Ponadto na sesji obecni są: Wójt Gminy Bielice – Iwona Kochel, z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz, Skarbnik Gminy – Monika Szustak.

 

Ad.1

Obrady XXVI sesji Rady Gminy Bielice otworzył Przewodniczący Rady Jan Adamski.

Na podstawie podpisanej listy obecności Przewodniczący obrad stwierdził, że na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 14 radnych jest więc quorum do prowadzenia prawomocnych obrad w dniu dzisiejszym.

Przewodniczący obrad Jan Adamski przywitał wszystkich przybyłych na dzisiejszą sesję.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: w związku z wydarzeniami jakie dzieją się na Ukrainie powinniśmy uczcić minut a ciszy tych obrońców Ukrainy którzy polegli w wyniku agresji Putina na Ukrainę. Myślę, że minuta ciszy należy im się.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: proszę o powstanie.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: dziękuję bardzo.

Ad.2

Przewodniczący obrad Jan Adamski: protokół z XXV sesji Rady Gminy Bielice był wyłożony do wglądu w biurze Rady, każdy radny mógł się zapoznać z jego treścią.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie jawne imienne przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Gminy Bielice.


 Protokół z XXV sesji został przyjęty.

Ad.3

Porządek sesji został przyjęty i przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Gminy Bielice.
  3. Zgłaszanie zmian do porządku sesji.
  4. Przedstawienie informacji o zgłoszonych interpelacjach i zapytaniach radnych.
  5. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Bielice od XXV sesji Rady Gminy Bielice.
  6. Sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Gminy Bielice powierzonych na XXV sesji     do wykonania Wójtowi Gminy Bielice.
  7. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Bielice na 2021r.
  8. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bielice na lata 2022-2032.
  9. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniach lub akcjach ratowniczych oraz w szkoleniach lub ćwiczeniach przysługującego strażakom ratownikom ochotniczych straży pożarnych      z terenu Gminy Bielice
  10. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Bielice  do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.
  11. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.
  12. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie na czas oznaczony kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność Gminy Bielice.
  13. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XII/67/12 Rady Gminy Bielice z dnia 29 lutego 2012 roku.
  14. Wolne wnioski i informacje.
  15. Zamknięcie sesji.

Porządek stanowi załącznik Nr 2 do protokołu.

Ad.4

Przewodniczący obrad Jan Adamski: do dnia sesji nie zgłoszono interpelacji i zapytań radnych.

Ad. 5

Wójt Gminy Iwona Kochel przedstawia sprawozdanie.

Radny Bogdan Wdówka: farma wiatrowa na jakim jesteśmy etapie, bo z tego ci widzę to jeszcze z Wiatromilem się nie dogadaliśmy?

Wójt Gminy Iwona Kochel: zaraz Pani Skarbnik oddam głos.

Skarbnik Gminy Monika Szustak: rozumiem, że to jest pytanie odnośnie zaległego podatku za 2017 ok?

Radny Bogdan Wdówka: tak

Skarbnik Gminy Monika Szustak: był zatrudniony biegły. Jest przygotowana opinia przy konsultacji z prawnikiem. Jednak na chwilę nie może udzielić informacji gdyż sprawa jest trudna i obowiązuje nas tajemnica skarbowa.

Radny Bogdan Wdówka: czy gmina ma zamiar dalej współpracować z Wiatromilem? Coś będą stawiali na naszym terenie?

Skarbnik Gminy Monika Szustak: na razie nic nie wiemy na ten temat. Obecnie sprawa się toczy aby nie doszło do przedawnienia podatku, który nam się należy za 2017 rok i czy podatek, który jest naliczany za 2017 rok za środki trwałe które są u nas ewidencjonowane mają taką wartość. Dlatego też był zatrudniony biegły bo potrzebna jest opinia. Niestety podejrzewam, że sprawa skończy się w sądzie.

Radny Bogdan Wdówka: następne pytanie droga Swochowo – Kunowo. Na jakiej zasadzie gmina Banie ma przejąć ta drogę?

Wójt Gminy Iwona Kochel: byliśmy na spotkaniu z Lasami Polskimi i oni tej drogi nie naprawią bo ta droga nie jest im do niczego potrzebna. Do wywozu drzewa nie muszą robic drogi asfaltowej. Jedyne wyjście to takie jakie przyszło nam do głowy aby Gmina Banie przejęła tę drogę w zamian za to, że Lasy zaoferują im jakiś obręb swojego lasu. Panu Burmistrzowi zależy na tym aby ta droga była zrobiona.

Radny Bogdan Wdówka: to chodzi o ten odcinek prze las?

Wójt Gminy Iwona Kochel: tak

Radny Bogdan Wdówka: tak przy okazji czy mamy jakiś wpływ na to aby kawałek drogi serwisowej od Sobiemyśla do skrzyżowania do tej drogi przez las który firma z Kunowa i Sobiemyśla totalnie zniszczyła przez ciężki sprzęt coś z tym zrobić?

Wójt Gminy Iwona Kochel: my też widzieliśmy ale to jest naprawdę ciężki temat. Rozmawialiśmy niejednokrotnie z przedsiębiorcami ale my nic nie możemy zrobić mimo próśb i rozmów. Dostałam odpowiedz, że czasy są takie a nie inne i nich drogi zmieniają się Oni twierdzą, że drogi powinny być dostosowane do ciężkiego sprzętu a nie sprzęt do drogi.

Radny Bogdan Wdówka: remonty dróg w naszej gminie, co będzie robione tak po krótce? Rozumiem dziury załatane ale czy coś jeszcze będzie robione?

Wójt Gminy Iwona Kochel: drogi są jaki są. Pewnie mówimy o drogach powiatowych bo nasze nie są takie złe. Składamy wnioski i będziemy kolejne robić. Jeśli chodzi o powiat to pierwszy wniosek rusza myślę, że już  latem to będzie odcinek Bielice – Parsów gdzie będzie ta droga robiona. Dlatego ten odcinek, że zdaniem Starosty był on najbardziej uszkodzony. Był bo już widzimy, że w Chrapowie i za Charpowem jest tragedia. Nie mówiąc do Nowe Chrapowa i przez wioskę. Drugi nabór ale czy to będzie zrealizowane, wierzę że będzie. Miało być od Rzepnowa do Chrapowa do wioski ale nie jednokrotnie prosiliśmy aby zrobić też drogę przez wioskę bo tam jest tragedia. Dostałam telefon, że będzie wydłużony odcinek do cmentarza. Potem ma być kolejny od Linii do Bielic i z wniosków popegeerowskich do Babinka. Ale czy przejdzie, widzimy co się dzieje na świecie. Takie są realia i przyszłość ale czy tak się wydarzy nie wiemy.

Radny Bogdan Wdówka: takie moje spostrzeżenie. Droga Parsów – Dżenin zaczęli wozić masę firma niemiecka drogę totalnie zniszczyli. Jak deszcz popadał trzeba było wiedzieć jak jechać. Jeden telefon do powiatu gryfińskiego i w trzy dni wszystkie największe dziury zostały połatane.

Radny Bogdan Wdówka: Unia Swochowo dostała 30 tysięcy z gminy na działalność?

Wójt Gminy Iwona Kochel: tak

Radny Bogdan Wdówka: współpraca z mojej firmy PGE z gmina Bielice na czym ma polegać?

Z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: PGE ma swoją fundację i można występować o granty i w pierwszej kolejności chcemy tą współpracę rozpocząć od złożenia wniosków na małe granty. Chcemy aby PGE nam finansowało lub współfinansowało małe zadania.

Radny Bogdan Wdówka: trochę jesteśmy winni dla mojej firmy PGE bo ten plac co tu jest został sfinansowany przez PGE a żaden wiatrak dla firmy nie powstał.

Przewodniczący Rady Jan Adamski: rozumiem Panie Radny, że to nie była lokowanie dla firmy tylko pytanie?

Radny Bogdan Wdówka: ale jak był Wójtem Pan Twardowski ja zawsze byłem wstrzemięźliwy. Nigdy nie byłem na tak ani na nie.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad. 6

Wójt Gminy Iwona Kochel przedstawia sprawozdanie.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad. 7

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Bielice na 2021r.

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

 

Poinformowali o pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały.

 

Radny Bogdan Wdówka: tak się zdarzyło, że ja się wstrzymałem bo pewne argumenty do mnie nie przemawiały. Trochę rozmawiałem z lekarzem u nas w przychodni i następne  pytania się urodziły. 100 tysięcy na USG i jeszcze w tym ma być lodówka. To powiem tak nasza przychodnia elektrowni 7-8 lat temu dała 170 tysięcy na USG które jest minimum. Jak się ma to 100 tysięcy czy jest to prośba Pana Pawlaka bo w chwili obecnej myślę, że to jakiś błąd?

 

Wójt Gminy Iwona Kochel: niejednokrotnie spotkałam się z doktorem i pytałam się co doktor by chciał do Ośrodka Zdrowia bo dostaliśmy te pieniążki i chcieliśmy jakąś część zaoferować. Powiedział, ze zależy mu na USG. Prosiła więc aby wybrał takie USG, które spełniałoby określone funkcje i aby ludzie mogli z niego korzystać. Pan doktor powiedział, że sam wybierze i da nam znać. Przyjechał przedstawiciel, który podał cenę 75 tysięcy za USG i Panu Pawlakowi takie odpowiadało.

 

Skarbnik Gminy Monika Szustak: żeby zakupić ten sprzęt będzie musiało być zrobione zapytanie ofertowe i to zapytanie zweryfikuje jaki ma być ten sprzęt. My do zapytania ofertowego musimy mieć odpowiednie parametry i te parametry muszą być tak określone abyśmy nie dostali byle jakiego sprzętu za jak najniższą cenę.

 

Radny Bogdan Wdówka: te 300 tysięcy które musimy włożyć jako wkład własny na zakup wozu bojowego dla OSP Babin tu nie ma wyjścia tak musi być. Teraz pytanie do wice Wójta.

Dostałem wytyczne architektoniczne pod kontem dostosowania budynku dla osób niepełnosprawnych. Czy my musimy to wszystko zrobić? Lepiej byłoby zburzyć i postawić od nowa. 

 

Z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: generalnie tak zgodnie z audytem który został wykonany w ubiegłym roku. Są stopnie wymagalności w tym audycie to co musi a co może być zrobione. Im szybciej to zrobimy tym lepiej.

 

Radny Bogdan Wdówka: jak to tak przeglądałem to czy nie lepiej zburzyć i od nowa postawić?

 

Z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: to pytanie można sobie zadawać. Jednak gro tych prac będziemy robili we własnym zakresie i to obniży nam koszty.

 

Skarbnik Gminy Monika Szustak: składamy wniosek do PFRON o 100 tysięcy tj. 100% dofinansowania. Tam jak Pan czytał tą analizę audytu będą potrzebne pieniądze na wyznaczenie ciągów komunikacyjnych i to będzie 100 % dofinasowania żeby nie pokrywać tego z budżetu. To co my planujemy to jest tylko część bo podejrzewam, że miliona byłoby mało.

 

Radny Bogdan Wdówka: trochę na tej komisji się poprztykali ale muszę to stwierdzić i jak to wiem, że Pani jak ta dobra żona musi tak kroić żeby było wszystko ok. Teraz widzę , że z tych 420 tys., które Pani miała nadzieję że coś zostanie  ja mam wrażenie po tym audycie że nie.

 

Skarbnik Gminy Monika Szustak: ja mam nadzieję, że zostanie bo same wykonanie nie jest problemem tylko koszty projektów w stosunku do roku ubiegłego wzrosły kilkaset procent. Wykonanie podejrzewam potrwa krócej niż wykonanie projektu.

 

Radny Bogdan Wdówka: dużym plusem jest to co mówiła Pani na komisji, że mamy grupę szybkiego reagowania ale wszystkiego sami nie zrobimy ze względu nawet na czas i umiejętności.

Skarbnik Gminy Monika Szustak: zgadzam się ale niestety taka jest  nasza praca.

Głosowanie: 13 za, 0 przeciw, 2 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/177/22 została podjęta i stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Ad.8

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bielice na lata 2022-2032.

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

 

Poinformowali o pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały.

Dyskusja: brak

Głosowanie: 15 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/178/22 została podjęta i stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad. 9

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniach lub akcjach ratowniczych oraz w szkoleniach lub ćwiczeniach przysługującego strażakom ratownikom ochotniczych straży pożarnych  z terenu Gminy Bielice

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

 

Poinformowali o pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały.

 

Wójt Gminy Iwona Kochel: ja się bardzo cieszę, że jest taki dodatek. Chciałabym złożyć podziękowania dla wszystkich strażaków z naszej gminy, którzy dbają o nas. Za wszelką pomoc i wsparcie na ręce Pana komendanta który nagrywa sesję składam ogromne podziękowania. Oby tak dalej bo naprawdę śpimy spokojnie dzięki Wam.

 

Radny Bogdan Wdówka: obiecałem grupie strażaków z Parsowa aby zapytać się dlaczego strażacy nie mają badań okresowych? Ja już wiem ale mówiłem, że na wizji się spytam.

 

Skarbnik Gminy Monka Szustak: wszystko związane z covidem. Pracownicy też nie mają badań okresowych. Jest problem z lekarzami, którzy nie chcą przeprowadzać w covidzie badań. Ale jest jeden ośrodek i takie badania zostaną przeprowadzone dla własnego bezpieczeństwa.

 

Przewodniczący Rady Jan Adamski: mam nadzieję, że Pan premier ogłosi koniec pandemii i będzie można normalnie wejść do ośrodka i strażacy będą mieli przeprowadzone badania okresowe.

 

Radny Edward Mocarski: kiedyś sprowadzaliśmy lekarza do gminy i wszyscy strażacy się zjeżdżali  i robili badania.

 

Wójt Gminy Iwona Jolanta Kochel: przychyli się do tej prośby.

 

Głosowanie: 15 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/179/22 została podjęta i stanowi załącznik nr  7 do protokołu.

Ad. 10

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Bielice do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.

 

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

 

Poinformowali o pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały.

 

Dyskusja: brak

Głosowanie: 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/180/22 została podjęta i stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Ad. 11

 

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie wyznaczenia miejsc   do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników

 

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

 

Poinformowali o pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały.

 

Dyskusja: brak

 

Głosowanie: 15 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/181/22 została podjęta i stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ad. 12

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie na czas oznaczony kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność Gminy Bielice.

 

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

Radny Bogdan Wdówka: na komisji padło pytanie czy nie lepiej byłoby sprzedać ten kawałek działki ale zostało nam to bardzo mądrze wytłumaczone, że więcej kosztowałby podział tej działki niż suma uzyskana ze sprzedaży.

Głosowanie: 15 za, 1 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/182/22 została podjęta i stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad. 13

Przewodniczący obrad Jan Adamski oczytał projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XII/67/12 Rady Gminy Bielice z dnia 29 lutego 2012 roku.

 

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii:

  1. Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Leokadia Zembal,
  2. ds. Społecznych – Bogdan Wdówka,
  3. Rewizyjnej – Andrzej Skiba,
  4. Skarg, Wniosków i Petycji – Wiesław Marszałek.

Radny Bogdan Wdówka: biorąc pod uwagę fakt, że wiele ludzie ma niższe rachunki za śmieci ze względu na mniejsze zużycie wody to czy w chwili obecnej nie grozi nam to, że ZGDO widząc że te wpływy będą niższe nie podniesie nam stawki za wywóz nieczystości. Pan Wójt obiecał, że będzie na spotkaniu ZGDO i po spotkaniu być może coś będzie wiedział.

z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: tak wczoraj odbyło się zdalne posiedzenie ZGDO i ja uczestniczyłem jako wolny słuchacz bo dopiero dzisiaj Państwo podjęliście uchwałę, która mówi że będę reprezentantem Gminy Bielice w ZGDO. Wczorajsze posiedzenie maiło na cele podjęcie jednej uchwały mówiącej o tym, że z innych źródeł niż opłaty będzie możliwość finansowania gospodarki odpadami. O ile RIO nakazała wprowadzenie takiej uchwały o tyle Pani prezes ZGDO stanowczo powiedziała, że według planów środków na finansowanie nie  zabraknie, środków z wpłat mieszkańców. Co przyniesie przeszłość, nikt nie podłoży ręki. Natomiast na tą chwilę jest taka informacja i ja mocno w to wierzę jeśli chodzi o ten rok., że żadnych zmian stawek nie będzie. Ale to co Pan mówiła to dużo ludzi płaci mniej . i jeżeli ten system będzie szczelny w poborze opat to nie powinno być źle.

Wójt Gminy Iwona Jolanta Kochel: chciałbym podziękować Panu Przewodniczącemu, który trzy lata nas reprezentował ZGDO, dzielnie walczył aby te podwyżki nie były tak wysokie. Ze względu, że Pan Z-ca może nas teraz reprezentować to taką zamianę zrobiliśmy. Bardzo Panu dziękuję.

Radny Bogdan Wdówka: finansowanie z innych źródeł, zaczynają rozszerzać działalność gospodarczą?

z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: nie, polega na tym ,że mogłyby być jakieś dodatkowe koszty ponoszone przez ZGDO. Natomiast zapewnienia są takie, że ta chwilę nie jest to konieczne. Otwiera to furtkę ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i jako reprezentant będę robił wszystko aby do tego nie doszło.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: podwyżka, która dwa lata temu dotknęła mieszkańców był spowodowana tym , że rynek azjatycki przestał skupywać surowiec jakim był plastik. Rynek azjatycki się nasycił jak powiedział Pan Wójt a wyjście proponowane przez jeden z radnych do oceanu to też nie wchodzi w grę bo za chwilę nie byłoby oceanów.

Głosowanie: 15 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Uchwała nr XXVI/183/22 została podjęta i stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

Ad. 14

Wiceprzewodniczący Rady Artur Wcisło: cały czas słyszę o naprawie dróg Chrapowo a ta naszą drogę do Będgoszczy też proszę aby ją poprawić bo ona się sypie. Drugie pytanie na wylocie z Chabowa do Babina na zakręcie stoi woda i chlapie na posesje tych mieszkańców.    I jeszcze jedno pytanie jak sytuacje z naszymi lampami solarnymi, na jakim etapie to jest?

Wójt Gminy Iwona Kochel: jeśli chodzi o drogi powiatowe to ja wiem, że one są w tragicznym stanie. My naprawdę usilnie rozmawiamy bo mocy jako takiej nie mamy. Najchętniej byśmy pojechali i zalepili niejedną dziurę ale my musimy pilnować dróg gminnych. Na drogi powiatowe są złożone wnioski z Polskiego Ładu. Pierwszy już przeszedł i ma być robiona droga Bielice – Parsów. Kolejne mają być składane. Tyle co mogę to robię ciągle jestem na telefonie z Panem Drabczykiem. Wszystkie gminy krzyczą, że chcą naprawy. Jeśli chodzi o lampy to wniosek został złożony, później oddam głos Pani skarbnik która powie od strony finansowej. Mamy nadzieję, ze wniosek przejdzie i dojdzie do realizacji. Do końca lutego składamy jeszcze dwa wnioski na drogę Swochowo – Kunowo i drogę w Chabowie gdzie są nowe domy pobudowane. Jeśli chodzi o tę dziurę i wodę która chlapie to jest tam jakiś poważny problem. My niejednokrotnie sprawdzaliśmy ale to też jest droga powiatowa. My to zgłosimy a co z tego wyjdzie zobaczymy. Ja za chwilę muszę jechać na pożegnanie Pana Komendanta PSP w Pyrzycach bo odchodzi na emeryturę ale chciałam jeszcze powiedzieć, że byłam na zarządzaniu kryzysowym, gdyż spodziewamy się dużej fali uchodźców. Jest odgórna prośba abyśmy znaleźli lokum dla tych którzy się tu pojawią. My jako gmina lokali nie mamy jedynie co możemy zapewnić to sala gimnastyczna czy świetlica. Ale to są warunki w których można pobyć tydzień i to jest wyczerpujące. Za chwilę wystawimy zapytania do osób prywatnych , które mogłyby przyjąć uchodźców. Jeżeli chodzi o koszty to w najbliższym czasie będzie podane. Był Pan Marchlewicz i opowiadał o skutkach wichur aby wszystko zabezpieczać przed wiatrami. Dostała informację, że będą wycinki drzew, które naprawdę są zagrożeniem. Jeszcze chciałabym Państwa poinformować, że w dniu  03.01.2022 r. została podpisana umowa z Panią psycholog Anną Gliszczyńską. Porady psychologiczne udzielane są w każdy wtorek ostatniego dnia miesiąca w wymiarze  10 godzin w tym 2 godziny dla grupy wsparcia to znaczy osób bezpośrednio pracujących z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie i osobami stosującymi przemoc, 6 godzin dla  osób dotkniętych przemocą i sprawców przemocy w ramach działań Zespołu Interdyscyplinarnego. W ramach tych godzin wsparciem objęci są również mieszkańcy gminy Bielice potrzebujący porady psychologicznej tj. 2 godziny zajęć pod nazwą „szkoła dla rodziców”.

 

Umowa jest finansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Informacje o wparciu psychologicznym zostały zamieszczone na stronie Urzędu Gminy Bielice oraz przekazane sołtysom.

 

Radny Andrzej Kołobycz: może porozmawiać z tymi ludźmi których mieszkanie stoi puste.

 

Wójt Gminy Iwona Kochel: będziemy szukać, nie wiadomo ile do nas tutaj dotrze uchodźców. Myślę, że pomoc finansowa również będzie.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: mam podpowiedz od Pana Artura, że są jeszcze sale wiejskie.

Wójt Gminy Iwona Kochel: już mówiłam o salach ale to pomoc na chwilę.

Radny Bogdan Wdówka: odnośnie wycinki drzew. Oczywiście stare trzeba usuwać ale również nasadzać nowe. Trzeba tez wziąć pod uwagę ile te drzewa wstrzymują siłę wiatru. Jeszcze jedna prośba od rodziców małych dzieci zadeklarowanych do Ośrodka Zdrowia aby był jeszcze jeden numer telefonu bo jest ciężko dodzwonić a ten numer jest cały czas zajęty.

 Wójt Gminy Iwona Kochel: dobrze postaramy się coś załatwić. Jeśli chodzi o drzewa to my też uważamy, że drzewa powinny być. To nasze życie, płuca. Ale na dwoje babka wróżyła z jednej strony jest potrzebne a zarazem jest zagrożeniem. Nie wiadomo co robić co jest lepsze. Dążymy do tego aby były nowe nasadzenia.

Radny Bogdan Wdówka: są jeszcze cięcia pielęgnacyjne.

Skarbnik Gminy Monika Szustak: cięcia pielęgnacyjne są dużo droższe niż wycinka drzew. Dzisiaj złożyliśmy trzy wnioski. Wniosek popegeerowski na drogę Swochowo – Kunowo, przewidywana wartość inwestycji 2.200.000,00 zł. Drugi wniosek na drogę do Będgoszczy i drogę w Chabowie, wartość inwestycji 2.400.000,00 zł. I rzecz najważniejsza to lampy, które budzą bardzo dużo emocji bo wkładem własnym jest fundusz sołecki. Cała wartość inwestycji to 3.807.000,00 zł i 5% jest wkładu własnego czyli 190.350,00 zł. Zgłosiliśmy taką liczba lamp jaką sołtysi zgłosili, ze sołectwo potrzebuje. Szacunkowy koszt jednej lampy to 27.000,00 zł z montażem. Dla każdego sołectwa trzeba będzie zrobić program funkcjonalno użytkowy, który zostanie wyliczony proporcjonalnie do lamp na każdą miejscowość i tak zostanie obciążone sołectwo. Problem z tym programem jest taki, że jeżeli te wnioski będą rozpatrzone do wakacji to tą inwestycje uda się zrealizować w tym roku. Jeżeli będzie informacja pozytywna ale we wrześniu to trzeba się zastanowić czy nie zmienić przedsięwzięć i w tym roku zrobić coś innego a oświetlenie w przyszłym roku. Dostawa takich lamp jest do 15 tygodni. Możemy się nie wyrobić do końca roku. Także trzeba mieć na uwadze i może przeprowadzić zebrania we wrześniu i zmienić przedsięwzięcie ale na taka inwestycje, która uda się przeprowadzić do końca roku.

Radny Stanisław Kulig: ja już mówiłem dwa lub trzy razy o kontenerze na opony bo rolnicy jak nie będą mieli gdzie zostawić to zostawią na drogach gminnych. Druga sprawa to widzę jeżdżąc przez Nowe Linie, że kończą rozbierać kruszyć ten beton czy nie warto byłoby zabezpieczyć trochę tego gruzu na łatanie dziur w drogach gminnych.

z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: jeżeli chodzi o kontener na opony to z tego co wiem takiej możliwości nie ma. Już Pani Wójt wcześniej takie pytania zadawała. Po raz kolejny zapytam w ZGDO. Jeżeli chodzi o gruz to jest bardzo dobry pomysł.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: z tego co słyszałem od indywidualnych odbiorców to ten gruz nie jest taki drogi.

z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: rozmowy były prowadzone z osobą która zarządza tą budową i wstępne deklaracje padały że z chęcią wspomogą.

Radny Bogdan Wdówka: co z platformą dla bociana?

z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: dostaliśmy taką odpowiedz od Enea, że tego nie zrobią a nas na to nie stać.

Radna Leokadia Zembal: dziękuję za szybka interwencję, że do nas światło wróciło.

Radny Stanisław Kulig: to może za jakąś opłatą poszukać tego kontenera, na razie leży jedna ale zaraz będą leżały kolejne.

Radny Bogdan Wdówka: wiem, że była odpowiedź z ZGDO i Pan Prezes powiedział jak zapłacicie to zabierzemy.

Przewodniczący obrad Jan Adamski: tak to bardzo kosztowna sprawa.

Radny Andrzej Skiba: firma która wykonała wycinki drzew między Starym Chrapowem a Liniami zostawiła nasypane górki z trocin. Z tego co wiem to frezowania dokonywał powiat.  Raz, że to nieestetycznie wygląda a dwa w okresach jesienno - wiosennych gdzie rano jest szaro a wieczorami szybko zapada zmierzch one słabo widoczne. Czy jest opcja aby pozostałości po frezowaniu pni usunąć?

z-ca Wójta Mariusz Szymkowicz: to jest na pewno w gestii powiatu i ma Pan rację, że pogarsza to bezpieczeństwo. Po sesji zajmę się tym.

Ad. 22

W związku z wyczerpaniem porządku, obrady XXVI sesji Rady Gminy Bielice o godz. 11:40   zamknął Przewodniczący Rady Gminy Bielice Jan Adamski dziękując wszystkim za udział w sesji.

Załączniki do pobrania

Lp. Nazwa pliku Data dodania
1 Protokół Nr XXVI/2022 z sesji Rady Gminy Bielice z dnia 25 lutego 2022r. 2022-04-14 10:32:53

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

-

Data wytworzenia:
-

Osoba dodająca informacje

Krystyna Rutkowska

Data publikacji:
14-04-2022 10:32:53

Osoba aktualizująca informacje

Krystyna Rutkowska

Data aktualizacji:
14-04-2022 10:32:53