Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Bielice

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Uchwała Nr XVI/100/04 Rady Gminy Bielice z dnia 22 października 2004r. w sprawie przyjecia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Bielice na lata 2004 - 2013


plan rozwoju lokalnego gminy bielice na lata

2004 - 2013

0x08 graphic

BIELICE, PAŹDZIERNIK 2004

Spis treści

1.

Wstęp

3

2.

Ogólna charakterystyka gminy

5

2.1.

Sołectwa i samorządy

6

2.2.

Gmina w powiecie i regionie

7

2.3.

Struktura własności i użytkowania gruntów

7

3.

Przestrzenne uwarunkowania rozwoju

8

3.1.

Główne cele rozwoju, podstawowe problemy

9

3.2.

Środowisko przyrodnicze

10

3.2.1.

Wody

10

3.2.2.

Gleby

13

3.2.3.

Lasy

14

3.2.4.

Surowce

15

3.2.5.

Obszary i obiekty chronione przepisami szczególnymi

16

3.2.6.

Pozostałe, cenne elementy środowiska

17

4.

Ludność

21

5.

Rolnictwo i środowisko przyrodnicze

24

5.1.

Struktura rolnictwa

24

5.2.

Środowisko przyrodnicze

28

6.

Turystyka i promocja gminy

29

7.

Lokalny rynek pracy

31

8.

Oświata i edukacja

33

9.

Ochrona zdrowia i opieka społeczna

35

9.1.

Ochrona zdrowia

35

9.2.

Opieka społeczna

35

10.

Infrastruktura techniczna

36

10.1.

Stan systemu komunikacji

36

10.2.

Stopień uporządkowania gospodarki wodno - ściekowej i energetycznej

36

10.3.

Gospodarka mieszkaniowa

39

10.4.

Rozwój rynku nieruchomości

40

11.

Analiza strategiczna

40

12.

Cele i kierunki działania

41

SZANOWNI PAŃSTWO

Z satysfakcją przedstawiam Państwu projekt PLAN ROZWOJU LOKALNEGO Gminy Bielice jako program działań inwestycyjnych na lata 2004-2013.

Prezentowany dokument określa zadania, które mają być motorem lokalnego rozwoju. Realizacja PLANU powinna poprawić warunki życia mieszkańców przy zachowaniu walorów środowiska przyrodniczego gminy.

Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Bielice powstał w wyniku pracy zespołu w skład którego wchodzą pracownicy gminy oraz konsultacji z mieszkańcami gminy. Zespół powołany przeze mnie dysponując szeroką wiedzą w zakresie potrzeb lokalnych oraz na podstawie dokumentów źródłowych stworzył PLAN, dzięki któremu Gmina może realizować swoje cele.

Jestem przekonany, że zaangażowanie jakie towarzyszyło procesowi budowania PLANU nadal będzie obecne na etapie realizacji zapisanych zadań i inwestycji. Trzeba aby zarówno liderzy jak i uczestnicy całego procesu oraz mieszkańcy gminy dążyli do wytyczonych celów i z determinacją realizowali zaplanowane inwestycje.

Myślę, że nasza wspólna praca przyczyni się do tego, aby mieszkańcom Gminy żyło się lepiej i dostatnio.

1. WSTĘP

Ważnym elementem wdrażania Planu Rozwoju Lokalnego jest kontrola postępu jego realizacji oraz działania na rzecz rozpowszechnienia wiadomości dotyczących możliwości pozyskiwania środków z UE przez potencjalnych Beneficjentów zamieszkałych na terenie Gminy Bielice.

Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Bielice został przygotowany w ramach prac Zespołu, powołanego przez Wójta Gminy w celu jego opracowania. W skład zespołu weszli pracownicy administracji gminnej. Dokument ten zawiera opcje i warianty rozwoju oraz kierunki działania na lata 2004-2013 w Gminie Bielice. Podstawą opracowania były między innymi wnioski i postulaty mieszkańców gminy zgłaszane na zebraniach wiejskich, posiedzeniach komisji rady przez, instytucje i organizacje gminne. Na potrzeby planu przeprowadzono w każdym sołectwie konsultacje z mieszkańcami i przyjęto zgłoszone wnioski.

Prace związane z przygotowaniem strategii prowadził 6-osobowy Zespół Zadaniowy, wyłoniony spośród pracowników urzędu. Pracami Zespołu kierowała Pani Halina Rabenda - Zastępca Wójta Gminy. Zespół Zadaniowy w toku prac nad PLANEM pełnił funkcje redakcyjne i organizacyjne. Do jego zadań należały w szczególności:

  1. opracowanie „Profilu Gminy Bielice”,

  2. redakcja dokumentu PLANU, w oparciu o ustalenia poczynione w trakcie prac Komitetu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Gminy Bielice,

  3. udział w pracach nad przygotowaniem planów operacyjnych (po uchwaleniu PLANU ROZWOJU LOKALNEGO przez Radę Gminy)

W trakcie prac wykorzystano:

1. Budżet gminy; dochody własne, prognoza długu,

2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy

Bielice,

3. Plan zadań inwestycyjnych gminy od 2004r. na przyszłe lata,

4. Program ochrony środowiska,

5. Strategię rozwoju województwa zachodniopomorskiego.

6. Analiza SWOT i kierunki Rozwoju Gminy Bielice.

Członkowie Zespołu Zadaniowego

Imię i nazwisko

Stanowisko, jednostka organizacyjna

Halina Rabenda
Przewodniczący Zespołu Zadaniowego

Z-ca Wójta Gminy

Halina Butkowska

Skarbnik

Magdalena Sujka

Inspektor

Agnieszka Gancarz

Podinspektor

Ryszard Mocarski

Podinspektor

Mieczysław Lipik

Inspektor

2. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GMINY

Obszar obecnej gminy Bielice w wiekach XII-XVI był częścią składową Ziemi Pyrzyckiej, a od XVI wieku - powiatu pyrzyckiego. Żyzne ziemie pyrzyckie zasiedlone były już we wczesnej epoce kamiennej. Liczne znaleziska z epoki kamiennej, brązu i żelaza pochodzą z obszaru każdej wsi. W okresie wczesnośredniowiecznym zaczęły tu powstawać warowne grody. Historia oparta o źródła pisane rozpoczyna się w 1180r. kiedy to wymieniono Babin i Chabowo. Z XIIIw. pochodzą wzmianki o Bielicach Parsowie, Liniach, Starym i Nowym Chrapowie, Swochowie. W XVIIIw. gdy zlikwidowano skutki działalności gospodarczej cystersów, obniżono poziom wód w jeziorach Miedwie i Będgoszcz oraz osuszono bagna - powstało wówczas kilkanaście nowych wsi, wśród nich także położone w dzisiejszej gminie Bielice - Będgoszcz i Chabówko.

Po II wojnie światowej rozpoczął się okres zasiedlania obszaru ludnością polską, kierowanom tu z transportów przybywających do Pyrzyc. Niestety najnowsze dzieje nie były przedmiotem badań historycznych. Wiadomo jednak, że w latach 1945-54 obszar gminy wchodził w skład gminy Turze. W dawnych majątkach szlacheckich zorganizowano PGR-y, Linie i Swochowo. W 1949r. na północ od Babina zbudowano spółdzielnię produkcyjną , która dziś nosi nazwę Babinek oraz kolejną miejscowość która obecnie nazywa się Nowe Linie.

W grudniu 1954r. powstały gromady w Chabowie dla Babina, Będgoszczy, Chabowa, Chabówka i Parsowa, oraz Linie dla Bielic, Linia, Swochowa, Nowego i Starego Chrapowa . W 1959r. utworzono Gminną Radę Narodową w Bielicach z siedzibą tymczasową w Liniu. Siedzibę przeniesiono do Bielic w 1969r. Obecna gmina powstała 1 stycznia 1973r. Pierwsze wybory samorządowe Gminy Bielice odbyły się 27 maja 1990r.

  • Gmina Bielice zajmuje obszar 8412 ha i posiada 12 sołectw. Jest to gmina typowo rolnicza, o żyznych glebach pszenno- buraczanych;

  • Handel uległ zupełnej prywatyzacji, bez przerwy rozwijają się również usługi prywatne w różnych dziedzinach;

  • Od 1998r. dzieci pobierają naukę w nowo wybudowanej Szkole Podstawowej w Bielicach;

  • 8 października 1985r.oddano do użytku Ośrodek Zdrowia w Bielicach;

  • W gminie działają jednostki OSP w Bielicach, Babinie, Parsowie, Chabowie oraz Nowych Liniach;

  • Na niwie kulturalnej działa prężnie Gminna Biblioteka Publiczna, kapela ludowa "Chrapowiacy" i młodzież z ZSP w Bielicach;

  • Gmina posiada cenne zabytki architektury: głównie kościoły oraz stare cmentarze z ruinami kościołów w Liniach i Nowym Chrapowie, a także liczne cenne obiekty przyrody;

2.1. Sołectwa i samorządy

Sołectwa wchodzące w skład gminy:

  • Babin,

  • Babinek

  • Będgoszcz,

  • Bielice,

  • Chabowo,

  • Chabówko,

  • Linie,

  • Nowe Chrapowo,

  • Nowe Linie,

  • Parsów,

  • Stare Chrapowo,

  • Swochowo.

Rady sołeckie uczestniczą w życiu publicznym gminy, stanowiąc ważny element lokalnej demokracji.

Do kompetencji rad sołeckich należy m.in.:

  • współdziałanie z Policją w zakresie utrzymania ładu i porządku w gminie;

  • współdziałanie z Radą Gminy i Wójtem Gminy w tworzeniu budżetu gminnych przedsięwzięć inwestycyjnych, społecznych i gospodarczych.

2.2. Gmina w powiecie i regionie

Bielice to niewielka rolnicza gmina, odległa zaledwie o 30 kilometrów od Szczecina. Należy do powiatu pyrzyckiego i sąsiaduje z gminami: Pyrzyce i Kozielice oraz z gminami powiatu gryfińskiego: z gminą Gryfino, Banie i Stare Czarnowo. Dostępność komunikacyjną zapewnia gminie droga krajowa Nr 3, przechodząca przez jej północno- wschodnie tereny.

Pod względem fizjograficznym teren gminy należy do kotliny pyrzyckiej utworzonej po polodowcowym zastoisku wodnym, którego pozostałością są jeziora Miedwie i Będgoszcz. Północna część gminy znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego Puszczy Bukowej. Atrakcją turystyczną jest bliskość jeziora Będgoszcz z ogólnie dostępną plażą i możliwością uprawiania sportów wodnych. Tereny nad jeziorem przeznaczone są do zagospodarowania na cele rekreacyjne. Otaczające gminę lasy Puszczy Bukowej stwarzają wspaniałe warunki do turystyki pieszej i rowerowej.

Gmina jest członkiem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie. Utrzymuje również partnerskie kontakty z niemiecką gminą Tantow. W Bielicach ma swoją siedzibę Związek Producentów Zbóż Ziemi Pyrzyckiej.

2.3. Struktura własności i użytkowania gruntów

W granicach administracyjnych Gmina Bielice zajmuje 8412 ha tj. 84 km2.

Struktura gruntów przedstawia się następująco:

Nazwa struktury

gruntów

Ogółem

[ha]

Ogółem

[%]

Użytki rolne:

7249

87

W tym:

- grunty orne

  • sady

  • łąki

  • pastwiska

  • gr. rolne zabudowane

- inne

5 282

26

1285

453

136

67

Drogi

261

3

Grunty pod wodami

93

1

Lasy

626

7

Pozostałe

183

2

0x08 graphic

Grunty komunalne obejmują 204 ha, z czego najbardziej atrakcyjne są nieruchomości położone nad jeziorem Będgoszcz oraz tereny pod budownictwo mieszkaniowe z usługami w Bielicach, Będgoszczy, Parsowie i Chabowie. Pozostałe nieruchomości gminne to tereny zielone takie jak: boiska sportowe, las w Chabowie, parki w Liniu i Swochowie, cmentarze oraz drogi lokalne.

W strukturze gruntów Gminy Bielice zdecydowanie dominują grunty będące własnością osób fizycznych i wykorzystywane rolniczo.

3. PRZESTRZENNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU

Warunkiem poprawy pozycji społecznej mieszkańców gminy jest podniesienie poziomu ekonomicznego gminy oraz jej wzrost gospodarczy.

  • Możliwości rozwoju gospodarczego gminy wyznaczają:

- Walory środowiska przyrodniczego w postaci:

  • znacznych obszarów cechujących się dużą przydatnością produkcyjną (kompleksy glebowo-rolnicze 1- 4 oraz kompleksy użytków zielonych 1 i 2),

  • cennych ekosystemów, w tym obszarów o dużej wartości faunistycznej,

  • zasobów surowcowych (kreda, wody geotermalne, torfy i kruszywo mineralne).

- Zainwestowanie z zakresu:

  • majątku trwałego po byłych państwowych i spółdzielczych gospodarstwach rolnych oraz z zakresu infrastruktury społecznej,

  • infrastruktury technicznej.

- Zasoby siły roboczej.

- Zachowane w znacznej części dobra kultury materialnej.

- Brak na terenie gminy i jej sąsiedztwie większych źródeł zanieczyszczeń atmosfery .

- Położenie geograficzne (sąsiedztwo aglomeracji szczecińskiej i niewielka odległość od zachodniej granicy Polski) oraz powiązania komunikacyjne.

  • Rozwój funkcji gospodarczych kształtowany jest:

- Wymogami środowiska przyrodniczego w postaci:

  • zewnętrznych korelacji z tytułu strefy ochrony pośredniej komunalnego ujęcia wody z j. Miedwie i otuliny Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa",

  • cennych ekosystemów i elementów środowiska przyrodniczego na obszarze gminy.

Wymienione powyżej elementy nie ograniczają rozwoju gospodarczego na danym terenie, ale wyznaczają optymalny dla środowiska sposób gospodarowania jego zasobami. Wiąże się to przede wszystkim z reżimem w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

- Istniejącym stanem środowiska przyrodniczego (zanieczyszczenie wód, gospodarka surowcami) i kulturowego.

- Istniejącą strukturą władania terenów, w tym gruntami rolnymi.

- Uwarunkowaniami społecznymi wynikającymi z poziomu materialnego i struktury zawodowej mieszkańców gminy.

3.1 Główne cele rozwoju, podstawowe problemy.

  • Biorąc pod uwagę przestrzenne uwarunkowania determinujące procesy społeczno-gospodarcze na obszarze gminy, wyznacza się jako główny cel rozwoju gospodarczego gminy - ekorozwój.

Oznacza to wyważony, najmniej kolidujący ze środowiskiem rozwój wszystkich funkcji gospodarczych gminy - pełną integrację rozwoju ekonomicznego z ochroną środowiska.

Z uwagi na ograniczone możliwości gminy realizacji zadań wynikających

z ochrony środowiska, za realny cel i priorytetowy dla samorządu lokalnego w tym zakresie uznaje się tzw. "ochronę bierną" środowiska przyrodniczego i kulturowego poprzez wyznaczenie form ochrony i ich respektowanie.

W odniesieniu do celu społecznego, jakim jest poprawa warunków życia mieszkańców gminy, za realną w pierwszym etapie realizacji celów publicznych, uznaje się poprawę sytuacji w zakresie:

- mieszkalnictwa - stworzenie możliwości korzystania z sieci wodno - kanalizacyjnych i przygotowanie nowych terenów pod rozwój osadnictwa,

- edukacji,

- opieki społecznej.

  • Główne problemy związane z rozwojem gminy (będące w kompetencji władz samorządowych gminnych i wojewódzkich) sprowadzają się do :

- Uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na jej terenie.

- Dostosowania technologii rolnictwa do wymogów środowiska przyrodniczego na całym obszarze gminy.

- Objęcia szczególną ochroną cennych obszarów przyrodniczych.

- Objęcia szczególną ochroną cennych zasobów dóbr kultury materialnej i ich rekultywacji.

- Podjęcia działań w celu zapobieżenia nadmiernemu odpływowi ludności poza obszar gminy poprzez :

> pobudzenie aktywności gospodarczej mieszkańców gminy,

> zainteresowanie inwestorów spoza obszaru gminy możliwościami inwestowania na terenie gminy,

> dostosowanie systemu edukacji do nowych potrzeb w zakresie struktury zawodowej,

> podniesienie poziomu usług.

3.2. Środowisko przyrodnicze.

3.2.1. Wody

  • Zasoby i zagrożenia.

Obszar gminy Bielice charakteryzuje się dość dobrze rozwiniętą siecią hydrograficzną i niewielkim stopniem jeziorności.

Gmina znajduje się w całości w zlewni jeziora Miedwie, będącej częścią zlewni Płoni. Istotnymi zlewniami cząstkowymi na obszarze gminy są rzeki Bielica i Krzekna oraz Kanał Nieborowski.

- Bielica jest głównym ciekiem na terenie gminy, a jej wody z uwagi na znaczne zanieczyszczenie oceniane są jako pozaklasowe.

Na terenie zlewni Bielicy położone jest największe jezioro gminy ­Babińskie o powierzchni 16,9 ha oraz jezioro Dołgie o powierzchni 11,2 ha. Obydwa jeziora są znacznie zanieczyszczone spływami rolniczymi, a jezioro Dołgie posiada bardzo słabą dostępność brzegową.

Zlewnia ma charakter typowo rolniczy.

- Krzekna, wypływająca z jeziora Glinno, zasilana jest na terenie gminy rowami melioracyjnymi, na bazie których w jej dolnym biegu założono nieużytkowane obecnie stawy rybne.

Wody Krzekny zaliczane są do III klasy czystości wód.

Teren zlewni jest obszarem intensywnej penetracji turystycznej.

- Ostrowica-Kanał Nieborowski jest drugim co do wielkości dopływem jeziora Miedwie, a gmina Bielice obejmuje zachodnią część zlewni kanału Nieborowskiego. Wody powyżej kanału jeziora Będgoszcz nie spełniają wymogów klasy czystości, a przy ujściu do jeziora Miedwie zakwalifikowane są do klasy II.

Zlewnia ma charakter typowo rolniczy.

- Gmina Bielice przylega do południowego brzegu jeziora Będgoszcz, o trudnej dostępności brzegowej.

Wody jeziora (leżącego w strefie ochrony pośredniej "A " jeziora Miedwie ) zaliczane są do III klasy czystości wód.

Ze względu na ujęcie wody z jeziora Miedwie jako wody pitnej dla Szczecina, cała zlewnia Miedwia~ w tym obszar gminy, objęta jest ochroną prawną.

- W odniesieniu do wód podziemnych, gmina Bielice należy do obszarów średniozasobnych.

Użytkowa warstwa wodonośna na obszarze gminy posiada izolację odpowierzchniową, z wyjątkiem terenu w dolinie rzeki Krzekny oraz w rejonie miejscowości Linie, gdzie występuje słaba izolacja i warstwa użytkowa wód jest podatna na przenikanie zanieczyszczeń odpowierzchniowych.

Na terenie gminy znajdują się 4 ujęcia wód podziemnych, z ustanowionymi terenami ochrony bezpośredniej, nie posiadających natomiast wyznaczonych trenów ochrony pośredniej.

- W rejonie Parsów-Chabowo występują znaczne zasoby wód geotermalnych, charakteryzujących się wysoką mineralizacją.

Głównym zagrożeniem w odniesieniu do wód podziemnych i powierzchniowych są:

- Zanieczyszczenia odprowadzane do wód poza gminą i na obszarze gminy, w tym głównie pochodzenia rolniczego.

- Brak ustanowionych terenów ochrony pośredniej ujęć, w tym ujęć zbiorowych w Babinie, Bielicach, Nowym Chrapowie i Swochowie.

- Nielegalne składowanie nieczystości w wyrobiskach poeksploatacyjnych (między innymi w rejonie Linii i Nowych Linii oraz na północny-zachód od wsi Babin-Parsów).

  • Zasady i formy ochrony

  • Ustala się:

  • Bezwzględne przestrzeganie nakazów i zakazów zawartych w przepisach szczególnych dotyczących strefy pośredniej komunalnego ujęcia wody z jeziora Miedwie - Zarządzenie 23/79 Wojewody Szczecińskiego i Wojewody Gorzowskiego z dnia 22.06.1979 r. oraz Decyzja Wojewody z dnia 28.06.1991 r.

Realizacja decyzji wiąże się między innymi z koniecznością uporządkowania

gospodarki wodno-ściekowej na obszarze strefy oraz podporządkowania funkcji

gospodarczych, w tym rolnictwa rygorom środowiska ( stosowanie właściwych

zabiegów agrotechnicznych, zakaz hodowli zwierząt w systemie bezściółkowym, itp.).

  • Ustanowienie i zagospodarowanie terenów ochrony pośredniej ujęć wody, a w pierwszej kolejności ujęć zbiorowych w Babinie, Bielicach, Nowym Chrapowie i Swochowie, zgodnie z Rozporządzeniem M.O.Ś.Z.N i L z 5 listopada 1991, w sprawie ustanowienia stref ochronnych źródeł i ujęć wody.

  • Likwidację "dzikich" wysypisk i wylewisk nieczystości.

  • Ścisłą ochronę (niedopuszczanie do lokalizacji ognisk zanieczyszczeń) terenu w rejonie stref zasilania warstwy wodonośnej .

3.2.2. Gleby

  • Zasoby

Na terenie Bie!ice przeważają gleby dobre i średnio dobre, występujące w przeważającej części w większych, zwartych kompleksach i na terenach o dobrych warunkach fizjograficznych. Posiadają one również wykształcony głęboki poziom akumulacyjny oraz naturalną strukturę i dobre warunki wodno-powietrzne.

Najlepsze grunty orne zajmują niewielki obszar gminy i znajdują się w rejonie Bielic oraz Babina.

Grunty orne dobre i średnio dobre, wchodzące w skład kompleksów:

  1. ­pszennego dobrego,

  2. pszennego wadliwego

  3. żytniego bardzo dobrego zajmują znaczny obszar gminy.

Grunty orne średniej jakości i średniej jakości gorsze (gleby o klasach IV a i IV b) występują na przemian z glebami ornymi słabymi i najsłabszymi.

Grunty te przeważają w południowo-wschodniej i północno-wschodniej części gminy.

W odniesieniu do użytków zielonych, dominują użytki zielone średnie - łąki klasy IV.

Użytki te mają niewielką wartość gospodarczą z uwagi na trudności w ich zagospodarowaniu i nadmierne uwilgocenie.

  • Zasady gospodarowania.

  • W celu ochrony użytków rolnych zaleca się:

  • Wykorzystanie gruntów ornych dobrych i średnio dobrych występujących w większych kompleksach wyłącznie na cele gospodarki rolnej.

  • Racjonalne gospodarowanie gruntami rolnymi poprzez wyznaczanie na cele inwestycyjne terenów o niższych klasach bonitacyjnych, w pierwszej kolejności na tereny osiedlowe.

  • Zachowanie wszystkich oczek wodnych i torfowisk w obrębie użytków rolnych jako naturalnych zbiorników wodnych­

  • Stosowanie odpowiednich zabiegów przeciwerozyjnych w strefie zagrożenia gleb erozją wodną (zalesienia, zakrzewienia, zabiegi melioracyjne itp. ).

- Ustala się zakaz inwestowania w obszary o dominacji krajobrazu naturalnego, określone w "Studium..." jako tereny wyłączone z zabudowy ze względu na ochronę środowiska przyrodniczego i kulturowego.

3.2.3. Lasy

  • Zasoby

Lasy na terenie gminy Bielice posiadają niewielką powierzchnię i występują w północno -zachodniej i południowej jej części. Są to lasy funkcji gospodarczej, z wyjątkiem lasów o funkcji ochronnej na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”.

Kompleksy leśne tworzą: siedliska borowe z dominującym borem mieszanym świeżym (w rejonie Babinka i drogi Bielice - Kunowo), siedliska grądowe z dominacją lasu mieszanego świeżego (na wschód od drogi Bielice-Kunowo) oraz siedliska łęgowe z dominacją olsów.

Wiek drzewostanu w większej części lasów nie przekracza 60 lat.

  • Zasady ochrony i gospodarowania.

W odniesieniu do lasów zaleca się :

- Zwiększenie ich powierzchni poprzez przeznaczenie pod zalesienie gleb o niskiej jakości, a w pierwszej kolejności gleb położonych w strefach alimentacji wód podziemnych, na terenach podatnych na erozję, w strefie wododziałowej wód i w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów leśnych.

- Zachowanie wszelkich zadrzewień i zakrzewień śródpolnych, śródłąkowych, wzdłuż cieków i otaczających oczka wodne.

- Zachowanie zadrzewień przydrożnych i śródwiejskich.

- Stopniową przebudowę istniejącego drzewostanu na gatunki liściaste takie jak dąb i buk.

- Urozmaicenie gatunkowe ubogich siedlisk boru świeżego poprzez wprowadzenie tzw. domieszki biocenotycznej drzew i krzewów.

- Objęcie ochroną kompleksów leśnych na zachód od drogi Swochowo -­Kunowo z siedliskami borowymi o ubogim składzie gatunkowym drzewostanu.

3. 2.4. Surowce

  • Zasoby

Na terenie gminy Bielice występują:

- Udokumentowane złoże kredy jeziornej "Będgoszcz", położone wzdłuż zachodniego brzegu jeziora - na terenie strefy ochronnej ujęcia wody z j .Miedwie.

Złoże posiada powierzchnię 61,82 ha, zasoby kopaliny - 4.828 tys. Mg.

Na części złoża zostały urządzone stawy rybne.

- Złoże torfów "Będgoszcz" (bez szczegółowego rozpoznania geologicznego ). Złoże zajmuje powierzchnię 121 ha. Zasoby torfów w złożu wynoszą 4.300 tys.m3 , a podścielających torfy gytii ilasto-wapiennej - 3.375 tys. m3.

- Rejony perspektywiczne dla udokumentowania dalszych złóż kredy jeziornej i torfów: zachodni brzeg jeziora Będgoszcz, na wysokości wsi Bydgoszcz i Chabówko, obniżenie terenu pomiędzy Babinem i Parsowem, w rejonie na południe od Chabowa i Bielic, obniżenia położone na wschód i południe od Swochowa oraz na zachód od Starego Chrapowa.

- Perspektywiczne złoża kruszywa naturalnego w rejonie Babina, Chabowa i Linii .

- Rejony prognostyczne dla udokumentowania złóż kruszywa naturalnego: wał ozowy na południowy-wschód od Babina i na południe od Bielic, teren położony na południe od Chabowa, pagórki form szczelinowych pomiędzy Liniami a Nieborowem.

Negatywnym zjawiskiem w gospodarce surowcowej jest okresowa, dzika eksploatacja kopalin bez udokumentowania zasobów i udzielenia koncesji. Ponadto wszystkie zasoby na terenie gminy leżą na terenie strefy ochronnej ujęcia wody z j .Miedwie.

  • Zasady gospodarowania.

W odniesieniu do surowców:

- Ustala się:

  • Bezwzględne przestrzeganie przepisów dotyczących wydawania koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację surowców. Dalszą eksploatację torfów złoża "Będgoszcz" uzależnia się od wyników ekspertyzy dotyczącej wpływu eksploatacji na środowisko i analizy ekonomicznej, między innymi ze względu na Obszar Chronionego Krajobrazu.

  • Zakaz wznoszenia obiektów o trwałym charakterze oraz dokonywania zalesień na terenach występowania zasobów naturalnych.

  • Zaniechanie dalszej ekspolatacji i rekultywowanie wyrobiska piaskowni na krańcu zachodnim wału ozowego w rejonie Babina, z zachowaniem odkrytej ściany północnej w jej najwyższym odcinku , jako stanowiska dokumentacyjnego przyrody nieożywionej.

- Zaleca się:

  • Dalszą eksploatację złoża kredy jeziornej „Będgoszcz" którą uzależnia się od wyników ekspertyzy dotyczącej wpływu eksploatacji na środowisko ze względu na Obszar Chronionego Krajobrazu.

  • wykonanie prac zwiadowczych dla udokumentowania złóż kredy jeziornej i torfów w rejonie Będgoszczy, Chabówka , Babina i Bielic.

  • wykonanie prac zwiadowczych dla rozpoznania i udokumentowania złóż kruszywa naturalnego w rejonie Babina, z wyłączeniem terenu projektowanego stanowiska dokumentacyjnego przyrody nieożywionej.

3.2.5. Obszary i obiekty chronione przepisami szczególnymi

  • Na trenie gminy Bielice występują następujące obiekty i obszary objęte ochroną z. tytułu przepisów szczególnych:

1. Szczeciński Park Krajobrazowy powołany Uchwałą m IX/55/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z dnia 4 listopada 1981r. (D.Urz. WRN nr 9, poz.40). Zasady gospodarowania określa Rozporządzenie nr 5/98 Wojewody Szczecińskiego z dnia 17 lipca 1998 r. w sprawie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa", (D.Urz. Woj.Szcz. nr 18 poz.128).

2. Strefa ochronna komuna1nego ujęcia wody z jez. Miedwie dla miasta Szczecina, ustanowiona Zarządzeniem Nr 23/79 Wojewody Szczecińskiego i Gorzowskiego z dnia 22 czerwca 1979r i Decyzją OŚ-76000/53/9l dnia 28 czerwca 1991r.

  • Zasady ochrony.

Ustala się ścisłe przestrzeganie zasad i form ochrony zawartych w obowiązujących przepisach dotyczących:

- Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa"

- Strefy ochrony pośredniej komunalnego ujęcia wody z jez. Miedwie dla Szczecina.

3.2.6. Pozostałe, cenne elementy środowiska.

  • Zasoby.

Na terenie gminy Bielice występują następujące obszary i obiekty cenne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym:

  • parki wiejskie w Liniach i Swochowie,

  • drzewostan w Chabowie, Bielicach, Liniach, Swochowie i Starym Chrapowie,

  • obszary o dużej wartości faunistycznej jak dolina rzeki Krzekny, tereny w sąsiedztwie jezior: Dołgie i Babińskie, kompleksy leśne w otoczeniu Góry Swochowskiej, oraz śródpolne zbiorniki wodne i zadrzewienia śródpolne,

  • korytarze ekologiczne: w północnej części gminy wzdłuż Krzekny, oraz korytarz wodno-łąkowy w zachodniej części gminy poniżej Babina do Chabowa.

  • Proponowane formy ochrony.

Proponuje się nadanie form ochrony następującym elementom przyrodniczym:

a/ Pomniki przyrody:

  • dąb szypułkowy w Chabowie ( na północ od kościoła )

  • dąb szypułkowy w Bielicach (przy ogrodzeniu kościoła od strony północnej),

  • cis pospolity w Bielicach (przy ogrodzeniu kościoła od strony północnej,

  • dąb szypułkowy w Liniach w parku (za obiektami dawnego PGR),

  • 3 dęby szypułkowe w Liniach na klombie przed podjazdem do budynku dawnego dworu,

  • dąb szypułkowy w Swochowie na terenie parku i w granicach ogrodzonego terenu kościoła,

  • 0x08 graphic
    cis pospolity w Starym Chrapowie w granicach ogrodzonego terenu kościoła.

Na zdjęciu: Dąb szypułkowy w Parku w Liniach

0x08 graphic
Na zdjęciu: Cis pospolity przy kościele w Starym Chrapowie

b/ Obszar chronionego krajobrazu "Dolina Krzekny".

Obejmuje on północny skraj gminy pomiędzy Babinkiem a jez.Będgoszcz. Przedmiot ochrony - dolina Krzekny, wartościowe ekosystemy łąkowo-­pastwiskowe z fragmentami roślinności szuwarowej, miejsca lęgowe cennych gatunków ptaków, płazów, mięczaków i owadów. Jest to również korytarz ekologiczny o znaczeniu regionalnym oraz obszar retencji wód.

W obszarze tym występuje udokumentowane złoże kredy jeziornej "Będgoszcz, którego ewentualna eksploatacja wymaga opracowania: "Oceny oddziaływania na środowisko przyrodnicze" na etapie przygotowania koncesji (obowiązujące przepisy prawne nie wykluczają eksploatacji surowców na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu).

0x08 graphic

Na zdjęciu widok jeziora Będgoszcz

c/ Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe:

d/ Użytki ekologiczne:

  • Użytek Ekologiczny "Zespół wodno-łąkowy jeziora Dołgie".

Obejmuje on obszar od zachodniej granicy gminy do wsi Babin.

Przedmiot ochrony: roślinność jeziora, łąki storczykowe na zachód od Parsowa, zbiorowiska roślin kserotermicznych w żwirowniach oraz miejsca lęgowe cennych gatunków ptaków.

  • Użytek Ekologiczny "Zespół wodno-łąkowy jeziora Babińskiego". Obejmuje on jezioro wraz z terenami przyległymi od strony zachodniej i południowej oraz tereny na wschód od jeziora aż do terenów pagórkowatych.

Celem jest zachowanie i ochrona wartościowych zbiorowisk roślinności wodnej i przywodnej jeziora, ochrona miejsc lęgowych cennych gatunków płazów i ptaków.

Powołanie pomników przyrody, obszaru chronionego krajobrazu, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz użytków ekologicznych następuje w drodze rozporządzenia wojewody, które określa nazwę, położenie oraz ograniczenia, zakazy i nakazy.

e/ Korytarze ekologiczne:

  • Korytarz rzeki Krzekny.

Korytarz ten przebiega na terenie gminy od Babinka i Chabowa w kierunku południowo -wschodnim do jeziora Będgoszcz i ma znaczenie regionalne.

Celem jest ochrona wartości przyrodniczych i ekologicznych.

  • Korytarz ekologiczny wodno-łąkowy poniżej Babina.

Obejmuje on obszar od zachodniej granicy gminy, jeziora Dołgie i Babińskie wraz z przyległymi terenami i kończy się poniżej Chabowa. Celem jest ochrona wartości przyrodniczych.

Ustala się zachowanie istniejących stosunków gruntowo-wodnych na tych obszarach, zachowanie ciągłości korytarzy i ich wzmacnianie poprzez zwiększanie nasycenia zielenią wysoką i osłabianie barier ekologicznych.

f/ Pozostałe formy ochrony.

Ustala się objęcie ochroną następujących elementów przyrodniczych:

  • śródpolne obniżenia terenu, trwale lub okresowo wypełnione wodą często porośnięte roślinnością szuwarową lub drzewiasto-krzewiastą,

  • grupy zieleni śródpolnej,

  • aleję z klonów zwyczajnych i jaworów pomiędzy Bielicami a Parsowem,

  • aleję z lip drobnolistnych pomiędzy Bielicami i Liniami,

  • aleję z lip drobnolistnych wzdłuż końcowego fragmentu drogi Linie - Nowe Linie od strony Nowych Linii,

  • aleję z lip drobnolistnych pomiędzy Liniami i Starym Chrapowem,

  • aleję z topól czarnych, jesionów wyniosłych i klonów zwyczajnych wzdłuż drogi nr 3.

Proponuje się ustanowienie stanowiska dokumentacyjnego przyrody nieożywionej na wale ozowym, położonym na północ od Parsowa, na jego krańcu zachodnim w formie odkrytej ściany północnej w jej najwyższym odcinku.

4. LUDNOŚĆ

1. Przekrój statystyczny gminy wg stanu na 31.12.2003r.

1

Powierzchnia gminy

84 km2

2

Stan ludności

2 963 osoby

3

Ludność do 18 roku życia

764 osoby

4

Ludność powyżej 18 roku życia

- w tym kobiety

2 199 osoby

1 104 osoby

5

Liczba ludności w wieku produkcyjnym

1 766 osoby

6

Liczba ludności w wieku nieprodukcyjnym

784 osoby

7

Dochód budżetu gminy ogółem 2003r. (zł)

4 245.19 zł

9

Dochód budżetu gminy ogółem w zł na 1 mieszkańca w 2003r.

1 433 zł

2. Bezrobocie

Bezrobocie w gminie Bielice na dzień 31.12.2003r. przedstawia się w sposób następujący:

  • liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni w gminie Bielice - 330 osób,

  • prawo do zasiłku posiadało: 44 osoby w tym 22 kobiety.

Wskaźnik bezrobocia w gminie Bielice wynosił 18,7%.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pyrzycach zarejestrowanych było: 5.387 osób w tym 2.674 kobiety.

Prawo do zasiłku posiadało: 756 osób.

Wskaźnik bezrobocia w Powiecie Pyrzyckim wynosił: 21,6%.

Osoby bezrobotne wg wykształcenia w gminie Bielice:

Wykształcenie

Wyższe

Średnie zawodowe

Średnie ogólnokształcące

Zasadnicze zawodowe

Podstawowe i niepełne podstawowe

osoby

7

51

20

111

141

w tym kobiety

6

35

16

63

66

W Gminie Bielice przewaga to gospodarstwa indywidualne. Jednakże 3 miejscowości gminy to wsie po PGR - owskie z dużym bezrobociem. Ta grupa mieszkańców wymaga wsparcia, ponieważ rynek pracy na terenie gminy jest ograniczony. Nie ma tu przemysłu i większych zakładów produkcyjno- usługowych.

Niezadawalający jest stopień wyposażenia gminy w obiekty produkcyjne i usługi komercyjne. Rynek pracy w gminie przedstawia się następująco: na pierwszym miejscu znajduje się działalność rolnicza następnie drobna działalność usługowa, lokalny handel drobno detaliczny oraz działalność związana z eksploatacją i obsługą zasobów leśnych.

Istniejącą w 2001 roku strukturę zatrudnienia w gospodarce narodowej przedstawia tabela

Ogółem

W tym kobiety

Rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo

Przemysł, budownictwo

Usługi rynkowe

Usługi nierynkowe

Liczba

Udział (w %)

Liczba

Udział (w %)

Liczba

Udział (w %)

Liczba

Udział (w %)

Liczba

Udział (w %)

Gmina Bielice

159

77

48%

59

37%

18

11%

16

10%

66

42%

Ludność i zatrudnienie w rolnictwie

Dokonujące się w ostatnich latach przekształcenia strukturalne i gospodarcze miały ogromny wpływ na drastyczne pogorszenie się sytuacji życiowej ludności wiejskiej. Dominacja w gminie Bielice rolnictwa (przede wszystkim uspołecznionego) nad wszystkimi pozostałymi działami gospodarowania, przyczyniła się do powstania wysokiego bezrobocia , głównie wśród byłych pracowników PGR-ów. Poza tym systematyczny spadek dochodowości gospodarstw rolnych, brak kapitału na inwestycje i bieżącą działalność w gospodarstwach spowodowało, że wieś pozostaje w głębokiej depresji ekonomicznej i społecznej.

Ludność i zatrudnienie w rolnictwie

Gmina

Ludnośćogółem

[osób]

Ludność w wieku produk.

[osób]

Ludność czynna zawodo.

[osób]

Pracujących w rolnictwie

Gęstość zaludnie. Osób/km


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
UCHWA A NR XVI - 100 - 04.doc (DOC, 433.00Kb) 2005-02-14 14:51:05 288
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Halina Rabenda

Data wytworzenia:
14 lut 2005

Osoba dodająca informacje

Halina Rabenda

Data publikacji:
14 lut 2005, godz. 14:51

Osoba aktualizująca informacje

Halina Rabenda

Data aktualizacji:
14 lut 2005, godz. 14:51