Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Bielice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Tryb działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych

Tryb działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych

Organami Gminy zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jest Rada Gminy i Wójt Gminy. Wewnętrzny ustrój Gminy w tym strukturę organizacyjną i tryb pracy jego organów określa Statut Gminy, którego podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. Organizację wewnętrzną oraz tryb pracy Rady Gminy, Radnych, oraz komisji w tym komisji rewizyjnej określono w Dziale 4 i 8 Statutu Gminy Bielice, a organizację oraz tryb pracy Wójta Gminy określono w Dziale 11 Statutu.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Zadania własne gminy określa artykuł 7 w/w ustawy. Ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji, przygotowań i przeprowadzania wyborów powszechnych oraz referendów. Zadania z zakresu administracji rządowej gmina może wykonywać również na podstawie porozumienia z organami tej administracji.

Zadania Wójta, jako organu wykonawczego gminy określają artykuły 30 i 31 w/w ustawy. Wójt Gminy wykonuje zadania gminy przy pomocy Urzędu Gminy oraz gminnych jednostek organizacyjnych. W celu wykonywania zadań gminy może tworzyć jednostki organizacyjne w drodze uchwały Rady Gminy. Wykaz wszystkich gminnych jednostek organizacyjnych znajduje się na stronie: http://bip.bielice.com.pl/dokumenty/menu/56

Organizację i zasady funkcjonowania Urzędu Gminy określa regulamin organizacyjny Urzędu wydany przez Wójta Gminy w formie zarządzenia, który znajduje się na stronie: http://bip.bielice.com.pl/dokumenty/4314
Do właściwości Rady należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy. Zadania Rady Gminy, jako organu stanowiącego i kontrolnego określa art. 18 ustawy o samorządzie gminnym.
Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Szewczyk 04-12-2017 11:08:35
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Szewczyk 04-12-2017
Ostatnia aktualizacja: Weronika Tarka 07-01-2020 14:57:55