Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Bielice

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół Nr XVI/2016 z sesji Rady Gminy Bielice z dnia 21 września 2016 r.

                                                 P r o t o k ó ł  Nr XVI/ 2016

                                            z sesji R a d y G m i n y B i e l i c e

                                                 z dnia 21 września 2016 roku

 

Początek sesji – godz.10.00

Miejsce sesji - sala konferencyjna Urzędu Gminy w Bielicach.

Na stan 15 radnych,w obradach udział wzięło 15 radnych.

Lista obecności radnych stanowi załącznik Nr 1 do protokołu.

Na sesji  obecni byli: Wójt Gminy Bielice – Zdzisław Lech Twardowski, Sekretarz Gminy Bielice – Kamela Wilczyńska, Skarbnik Gminy Bielice - Halina Butkowska, Dyrektor ZSP im.Jana Pawła II w Bielicach – Małgorzata Woronowicz, Komendant Powiatowy Policji – podinsp. Krzysztof Dębiński / do przerwy/, Z-ca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach-st.bryg. Jacek Marchlewicz /do przerwy/,Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielicach-Anna Maria Kopacka oraz Sołtysi Gminy Bielice  według załączonych do protokołu list obecności stanowiących załączniki od Nr 2 do Nr 3.

Na sesji obecny był mieszkaniec wsi Bielice – Paweł Bednarek.

Ad.1 Obrady XVI sesji  Rady Gminy Bielice otworzył Przewodniczący Rady Gminy Bielice -  Piotr Wilczyński. Na podstawie podpisanej listy obecności, Przewodniczący obrad stwierdził, że na stan 15 radnych, w sesji uczestniczy 15 radnych,  jest więc  quorum do prowadzenia prawomocnych obrad w dniu dzisiejszym. Przewodniczący obrad powitał wszystkich przybyłych na dzisiejszą sesję.

Ad.2 

Protokół z XV sesji został przyjęty jednogłośnie 15 głosami "za”.

Ad.3 

Nie zgłoszono propozycji zmian do porządku obrad.

Porządek sesji został przyjęty jednogłośnie 15 głosami "za" i przedstawiał się następująco:

1.Otwarcie i stwierdzenie quorum.

2.Przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Gminy Bielice.

3.Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

4.Informacja Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Bielice za 2015 rok i I półrocze 2016 roku.

5. Informacja Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pyrzycach na temat ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Bielice za 2015 rok i I półrocze 2016 roku.

6.Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Bielice w okresie międzysesyjnym.

7.Sprawozdanie z realizacji uchwał powierzonych na ostatniej sesji Rady Gminy Bielice do wykonania Wójtowi Gminy Bielice.

8. Informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy Bielice za I półrocze 2016 roku.

9.Interpelacje i zapytania radnych.

10. Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały  w sprawie zmian budżetu gminy na 2016 r.

11.Rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016.

12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

13.Wolne wnioski i zapytania.

14. Zamknięcie sesji.

Porządek sesji stanowi załącznik Nr 4 do protokołu.

Ad. 4

Komendant Powiatowy Policji – podinsp. Krzysztof Dębiński podziękował za zaproszenie na dzisiejszą sesję. Odpowiadając na prośbę pana Przewodniczącego Rady przygotowana została informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Bielice za I półrocze 2016 r., która została złożona wraz z informacją za 2015 rok na ręce Przewodniczącego Rady.

Komendant nadmienił, że informacja za 2015 rok była przesłana wcześniej.

Przewodniczący Rady poinformował, że informacja została przekazana radnym z materiałami na dzisiejszą sesję.

Informacja Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Bielice za rok 2015 i I półrocze 2016 r. stanowi załącznik Nr 5 do protokołu.

Komendant Powiatowy Policji – podinsp. Krzysztof Dębiński :podjąłem decyzję  i od dnia 15 września 2016 roku, dotychczasowy dzielnicowy gminy Bielice Adam Fedorowicz przeszedł na inne stanowisko, a dzielnicowym gminy Bielice będzie Paweł Piwoni, którego miałem państwu przedstawić na dzisiejszej sesji, ale niestety od dnia dzisiejszego musiał rozpocząć szkolenie. Myślę, że dzielnicowy osobiście przedstawi się państwu na sesji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodaliśmy do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.
 
„Moja Komenda” już dziś dostępna jest na telefony z Android. Usługa jest bezpłatna.

Od 20 września br. funkcjonuje interaktywa mapa zagrożeń. Każdy mieszkaniec naszego regionu może zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami. Może także sprawdzić czy w danej okolicy jest bezpiecznie i mieć na to wpływ. Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu…, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Warto podkreślić, że teraz każdy ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować.

Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Bezpieczeństwo jest naszym wspólnym zadaniem, gdyż wynika to z zapisu ustawy o samorządzie gminnym.

Radny Tadeusz Stempień: mam gorącą prośbę do pana Komendanta, aby uczulić policjantów z drogówki, żeby nie dokonywali kontroli na przystankach autobusowych, bo niestety kierowca zmuszony był zatrzymywać się za przystankiem, a pasażerowie musieli wysiadać na jezdnię.

Wójt Gminy Bielice- Zdzisław Lech Twardowski: gmina Bielice jest gminą bezpieczną, ale mam prośbę i zachęcam do współpracy z Policją. Nie należy bać się interweniować. Szczególnie w weekendy systematycznie przekraczane są prędkości na drogach gminnych, i tu proszę pana Komendanta o interwencję. Po drugie należy zdecydowanie działać wobec osób spożywających alkohol w obrębie sklepów.

Za dotychczasowy trud składam podziękowanie na ręce pana Komendanta w imieniu społeczności lokalnej.

Sołtys wsi Stare Chrapowo-Eugeniusz Kuliś: zbliża się jesień, więc wywóz buraków z pól i zabrudzanie jezdni błotem i to jest zmora w tym czasie. Poza tym ustawione na jezdni tiry oczekujące na załadowanie buraków. Proszę pana Komendanta, aby uczulić na te problemy policjantów, aby takie sytuacje się nie opłacały.

Komendant Powiatowy Policji w Pyrzycach- Krzysztof Dębiński: problem nie dotyczy tylko wywozu płodów rolnych. Staramy się walczyć ze stereotypami . Niestety rolnicy myślą, że ktoś sprzątnie. Jest to proces, który postępuje. Przyjęliśmy zasadę, że najpierw edukacja, a później mandaty. Będziemy ewidentnie działali w tym zakresie.

Przekraczanie prędkości w naszym kraju dominuje w kraju jako główna przyczyna wypadków drogowych. Nie jesteśmy bierni i jeżeli ktoś przekroczy dozwoloną prędkość pow. 50 km jesteśmy najbardziej restrykcyjnym powiatem. Nie ma litości dla nietrzeźwych kierowców. Podjąłem decyzję o patrolowaniu dróg gminnych. Proszę dać nam czas, aby pokazać, że jesteśmy skuteczni. Czekamy na sygnały od państwa np. w których godzinach jest szczególne natężenie ruchu pojazdów na drogach gminnych, bez ogólników, tylko konkretnie.

Członek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, a zarazem Sołtys wsi Bielice-Stanisław Wądołowski: wykonywana przez rolnika praca uzależniona jest od pogody. Kopce z burakami usytuowane są przy drogach głównych, tego pan Kuliś nie rozumie. Nawet jak wozi się obornik może zabrudzić się jezdnia. Czy za każdym razem  rolnik ma wozić odkurzać, czy szczotki?

Sołtys wsi Stare Chrapowo-Eugeniusz Kuliś: biała gorączka człowieka bierze, powinno być posprzątane, bo powstała maź na drodze jest bardzo niebezpieczna. Przy pryzmie z burakami samochody powinny stać w odpowiednich odstępach.

Wójt Gminy Bielice-Zdzisław Lech Twardowski: jeden i drugi pan mają rację, ale obowiązek ciąży na firmie transportowej i musimy od nich egzekwować jako rolnicy i izba rolnicza. Prezes plantatorów buraków z Wysokiej Gryfińskiej uświadomił mnie, że wynika to z podpisanej umowy z firmą transportową. Jestem daleki, aby wszystko zganiać na rolnika, ale proszę reagujmy i wspólnie egzekwujmy, aby zapisane obowiązki były należycie wykonywane.

Radny Ryszard Kulig: jedna ze spółek, a mianowicie LUKAS ma z tyłu ciągnika zamontowaną miotłę, której koszt nie jest jak duży  i jak jest niesprzyjająca pogoda wyjeżdżając na jezdnię sprzątają wszelkie zabrudzenia i nie ma z tym problemu. Należy wymusić na firmie transportowej, aby sprzątała na bieżąco.

Radny Jan Adamski: na drodze powiatowej koło szkoły w Bielicach często słychać motocyklistów rozwijających bardzo duże prędkości, na pewno 100 km jest na liczniku, a dzieci po zajęciach lekcyjnych korzystają z obiektów szkolnych, więc jest bardzo duże niebezpieczeństwo, więc w tym kierunku należy podjąć działania. 

Ad.5

Z-ca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach- st. bryg. Jacek  Marchlewicz przedstawił informację o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Bielice/wg stanu na dzień 30 czerwca 2016 roku/, która stanowi załącznik Nr 6 do protokołu.

Radny Jan Adamski: zarządca dróg powiatowych nie kwapi się do usuwania suchych drzew i konarów. Dlatego też należy pogonić powiat, aby usunęli suche konary drzew, bo jak spadną liście z drzew, to nie będzie widać które drzewa wymagają odpowiednich zabiegów. Aby zlikwidować lub zmniejszyć wyjazdy policji i straży należy wcześniej interweniować, aby powiat wziął się do pracy.

Ad.6

Wójt Gminy Bielice-Zdzisław Lech Twardowski poinformował o swojej działalności w okresie międzysesyjnym.

Sprawozdanie stanowi załącznik Nr 7 do protokołu.

Wójt dodał, że na ostatnim Walnym Zgromadzeniu Związku Gmin Dolnej Odry w Chojnie,  w związku z wystąpieniem gminy Chojny ze związku dokonano wyboru Przewodniczącego zarządu Związku Gmin Dolnej Odry, którym został Wójt Gminy Boleszkowice Jan Krzywicki. Wybrano Wójta Gminy Dolice Grzegorza Brochockiego, na Wiceprzewodniczącego Zarządu.

Dyskutowano na ostatnim zgromadzeniu na temat wyegzekwowania zaległości w opłatach za odpady komunalne od gminy Chojna. Płatności wymagalne sięgają ok.800 tys. zł. od mieszkańców tej gminy. Chcemy ściągnąć należności przed wyjściem gminy Chojna ze Związku, aby te zaległości nie spadły na inne gminy. Są dwie propozycje rozwiązania tej sprawy, ale o szczegółach powiadomię na następnej sesji Radę Gminy, bo 4 października br. ma odbyć się Walne Zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry.

Jeżeli chodzi o kwestię suchych konarów drzew, o której mówił pan radny Adamski, to jak grochem o ścianę. Zgłaszam, piszę i nic powiat w tym zakresie nie robi.  Ja naliczyłem 14 drzew z suchymi konarami wzdłuż dróg powiatowych na terenie naszej gminy. Jeżeli natychmiast nie przystąpią do ich usuwania, to znowu będzie tłumaczenie, że jest za późno i trzeba poczekać, aż drzewa puszczą pączki. Obwoziłem nie tylko Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Pyrzycach, a pożądanych efektów brak. Wobec tej sytuacji wystosujemy pismo także w imieniu Rady, nie poddamy się dla naszego wspólnego dobra.

Dobrze, że pani Sołtys Parsówka mnie posłuchała i jeden z rolników naprawił drogę w kierunku Parsówka. Koszt tej naprawy ok.40 tys.zł. Spróbujemy w przyszłorocznym budżecie na te 195 m do bruku 4-5 m szerokości wyodrębnić jakieś środki, ale zobaczymy czy ta naprawiona droga zda egzamin.

W ciągu 1,5 miesiąca, inwestor siłowni wiatrowych naprawi drogę gminną w kierunku p.Radziuka i będzie nowa nawierzchnia drogi Nowe Chrapowo-Czarnowo.

Udało się nam umieścić jednego mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej. Osoba ta została wymeldowana z miejsca zamieszkania.

Poza tym umieściliśmy trzech bezdomnych mieszkańców w odpowiednich ośrodkach- mówił Wójt.

Ad.7

Wójt przedstawił sprawozdanie z realizacji uchwał powierzonych na ostatniej sesji Rady Gminy Bielice do wykonania Wójtowi Gminy Bielice, do którego nie wniesiono zapytań.

Sprawozdanie stanowi załącznik Nr 8 do protokołu.

Ad.8

Skarbnik Gminy Bielice – Halina Butkowska poinformowała, że informacja z wykonania budżetu gminy Bielice za pierwsze półrocze 2016 roku , która stanowi załącznik Nr 9 była omawiana na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją. Pani Skarbnik odczytała Uchwałę Nr CCL434.2016 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 15 września 2016 roku w sprawie wydania opinii o informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Bielice za pierwsze półrocze 2016 roku.

Kserokopia uchwały stanowi załącznik Nr 10 do protokołu.

Nie wniesiono zapytań do informacji z wykonania budżetu gminy Bielice za pierwsze półrocze 2016 roku.

Ad.9

Brak było interpelacji i zapytań radnych.

Przewodniczący obrad ogłosił 10-minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący wznowił obrady.

Ad.10

Przewodniczący Komisji stałych Rady Gminy Bielice:

1/ Budżetu Rolnictwa i Spraw Gospodarczych – Andrzej Kołobycz

2/ ds. Społecznych – Cezary Tumasz

3/ Rewizyjnej - Marcin Zięcina

poinformowali o pozytywnym zaopiniowaniu przez komisje projektu uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2016 r. 

Radny Cezary Tumasz zgłosił wniosek formalny o nieodczytywanie w całości projektów uchwał, które szczegółowo były omawiane na posiedzeniach komisji.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie zgłoszony przez radnego Cezarego Tumasza wniosek formalny, który został przyjęty 14 głosami „za” i przy 1 głosie wstrzymującym się.

Przewodniczący obrad – Piotr Wilczyński odczytał w wersji skróconej  projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2016 r.

Dyskusja: brak

Uchwała Nr XVI/79/16 w sprawie zmian budżetu gminy na 2016 r. została podjęta jednogłośnie 15 głosami "za" i stanowi załącznik Nr 11 do protokołu.

Ad.11

Przewodniczący poszczególnych komisji stałych rady Gminy Bielice przekazali informacje o pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały zmieniającego uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016.

Przewodniczący obrad – Piotr Wilczyński odczytał w wersji skróconej  projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016.

Dyskusja: brak

Uchwała Nr XVI/80/16 zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016 została podjęta jednogłośnie 15 głosami "za" i stanowi załącznik Nr 12 do protokołu.

Ad.12

W związku z brakiem interpelacji i zapytań, Przewodniczący obrad-Piotr Wilczyński zamknął ten punkt przechodząc do punktu 13

Radny Jan Adamski: pytanie do pana Wójta, wcześniej rozmawialiśmy na komisjach i sesji o kontenerze na gabaryty na terenie gminy Bielice, czy coś zrobiono w tym kierunku?

Sołtys wsi Bielice-Stanisław Wądołowski: dziękuję panu Wójtowi za wykonane odwodnienie przy skrzyżowaniu w Bielicach, ale proszę pamiętać o lustrze drogowym, które ze względów bezpieczeństwa jest niezbędne przy tym skrzyżowaniu.

Wójt odpowiadał, że: 12 i 13 września br. zbierane były na terenie gminy Bielice gabaryty, zauważalny jest spadek tych odpadów. Zobaczymy ile ton zostało zebranych i będziemy się zastanawiali co dalej ./Zapytanie radnego Jana Adamskiego/.

Do końca października br. odebrane będą opony rolnicze z całej gminy.

O ewentualnej lokalizacji kontenera na odpady wielogabarytowe zdecydujemy wspólnie z sołtysami.

Jeżeli chodzi o lustro drogowe przekażemy wg właściwości wniosek sołtysa Bielic.

Radny Stanisław Kulig: w wodzie w Swochowie stwierdzono obecność bakterii coli, czy w związku z tym ktoś poniesie odpowiedzialność?

Wójt Gminy Bielice-Zdzisław Lech Twardowski: bakteria ta w wodzie się znajduje. Mówię, to jako żywnościowiec , ale nie może być przekroczona ich ilość, którą określają przepisy. Jeśli się okaże, że w wodzie są bakterie typu coli, wody nie można pić bez przegotowania. Nie zamierzam nikogo bronić, ale też nie będę dochodzić kto i co, bo potrzebne są dowody jeżeli takowe będę miał dostarczone, to możemy działać, że wiedzieli wcześniej o skażeniu wody a nie poinformowali, ale tego na pewno nie wiemy. Jaki jest więc sens rozdrapywania ran.

Spełnili wymóg i dostarczają wodę z cysterny. Myślę, że już jutro embargo zostanie zniesione- mówił Wójt.

Sołtys Bielic-Stanisław Wądołowski: proszę panie Wójcie przekazać informację sołtysom o terminie zbiórki opon rolniczych.

Wójt: oczywiście, że będą informacje do sołtysów, z resztą jak zawsze.

Ad.14

W związku z wyczerpaniem porządku, Przewodniczący Rady-Piotr Wilczyński zamknął XVI sesję Rady Gminy Bielice dziękując wszystkim za przybycie.

Zakończenie sesji : godz.11.45.

 

Protokołowała:                                                                                             Przewodniczący Rady

Alina Pluta                                                                                                         Piotr Wilczyński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Alina Pluta

Data wytworzenia:
16 lis 2016

Osoba dodająca informacje

Joanna Szewczyk

Data publikacji:
16 lis 2016, godz. 14:47

Osoba aktualizująca informacje

Joanna Szewczyk

Data aktualizacji:
16 lis 2016, godz. 14:51